Evropski projekti
”Efficieny Jobs” je sofinanciran s strani EU in programa ‘Vse življenjsko učenje’, ki ga vodi ””Organismo Autónomo de Programas Educativos Europeos” (OAPEE) z Ministrstva za izobraževanje, kulturo in šport.
Projekt prenosa inovacij je večstranski projekt pod okriljem programa Leonardo da Vinci (LdV-TOI).
Prenaša inovacije dveh projektov, ki se izvajata na mednarodni ravni v sklopu programov LIFE Plus in Inteligentna energija za Evropo. Njihove aplikacije, tehnike in metodologije, imajo visoko pedagoško vrednost in prinašajo praktičen pristop za krepitev poklicne kompetence, v okviru nove direktive o “energetskih certifikatih za stavbe”, ter imajo velik potencial za ustvarjanje novih delovnih mest.
Trajanje projekta: 2 leti (oktober 2013 – september 2015)
Celotni znesek financiranja: 375.740 €
Sofinanciranje: 264.895 €
Partnerji v projektu:
- Fundación San Valero – Španija
- ENVIRONMENT PARK SPA –Italija
- ECOVERSUM -netzwerk für nachhaltiges wirtschaften – Avstrija
- STENG -nacionalni center za čistejšo proizvodnjo d.o.o. – Slovenija
- Europa Innovación y Desarrollo, SL – španija
Cilji projekta: Glavni cilj projekta “Efficiency Jobs” je predstavitev ključnih kompetenc posameznika za zaposlovanje, v skladu z novo direktivo o EU/31/2010. Poudarek je na tradicionalnih poklicnih profilih, ki se nanašajo predvsem na gradbeni sektor, kjer je stopnja brezposelnosti v Španiji in drugih državah EU največja.
Ostali cilji projekta:
- Na podlagi že izvedenih projektov izdelati priročnike in didaktične vsebine z visoko dodano vrednostjo za več poklicnih profilov ciljnega sektorja v skladu z novimi zahtevami in pristojnosti novega zakonodajnega okvirja na področju energetske učinkovitosti stavb.
- Krepitev procesa teoretičnega izobraževanja z dostopom do “praktikuma” preko interaktivnega virtualnega laboratorija, ki bo omogočal poznavanje in interakcijo v povezavi z energetsko učinkovitimi aplikacijami, tehnikami in napravami, ki so bile izvedene v stavbah med razvojem programa Life +.
- S pomočjo usposabljanja (posrednega in neposrednega) preizkusiti prenos inovacij v različnih profesionalnih profilih.
- Ovrednotenje proizvodov in doseženih rezultatov v različnih geografskih okoljih v štirih evropskih državah.
- Razvoj strategije širjenja razvitega znanja.
Rezultati projekta:
- Izdelava priročnika o učinkoviti rabi energije v treh različnih jezikih.
- Razvoj virtualnega laboratorija.
- Usposobiti 200 delavcev in brezposelnih z novim poklicnim znanjem kot potreba za ustvarjanje novih delovnih mest.
- Podatkovna baza za prenos in utrjevanje razvitih znanj.
- Strategija širjenja znanja in proizvodov (splet, brošure, oglaševanje, publikacije, socialna omrežja, mediji…)
- Projekt bo imel dober učinek na tisti storitveni sektor (npr. gradbeništvo), kjer je stopnja brezposelnosti višja kot je aktivnih delavcev.
EINSTEIN (Expert-system for an Intelligent Supply of Thermal Energy in Industry, Intelligent Energy Europe, LIFE project).
Podjetje Steng – nacionalni center za čistejšo proizvodnjo, je v sodelovanju s partnerji iz šestih držav članic Evropske Unije, v okviru projekta Einstein in Intelligent Energy Europe, razvilo računalniško orodje Einstein Tool Kit (slika 1). Cilj projekta Einstein
je bil izvajanje celostnega reševanja proizvodnje, distribucije in rabe toplotne energije (kogeneracijo, trigeneracijo, tehnologijo procesne integracije, sončno toplotno energijo, biomaso, regeneracijo in obtakanje) v industrijskih podjetjih, še posebej v prehrambeni, lesni in kovinsko predelovalni industriji.
V okviru projekta Einstein smo:
- V letu 2008 izvedli 15 energetskih pregledov v slovenski industriji, predvsem v malih in srednjih podjetjih. Podjetja, ki bodo sodelovala v tem projektu bodo z minimalnimi stroški, enostavno in hitro (približno 40 ur našega dela) ugotovili učinkovitost rabe energije.
- V sodelovanju z mednarodnimi strokovnjaki v Sloveniji brezplačno izšolali tudi 20 energetskih izvajalcev, strokovnjakov iz industrije in iz ostalih pomembnih sektorjev, ki se ukvarjajo z učinkovito rabo energije in jim s tem pomagali skrajšati čas izvajanja energetskih pregledov, povečati učinkovitost njihovega dela in podati naročnikom
najprimernejše ukrepe v samo nekaj dneh. - Razdelili vsaj 2.500 kopij računalniškega orodja Einstein Tool Kit po Evropski Uniji v 6 različnih jezikih (nemščini, češčini, poljščini, italjanščini, španščini in slovenščini).
EMAS4NewStates (Innovative approach in EMAS implementation in the local authorities of new member states).
Lokalne skupnosti s svojimi pristojnostmi povečujejo svoj vpliv na okolje. Sem vsekakor spadajo ravnanje z odpadki, distribucija energentov in daljinske toplote, distribucija pitne, zbiranje in čiščenje odpadne vode, ekoremediacije ipd. Lokalne skupnosti (občine) vzpostavljajo, izvajajo in vzdržujejo ekonomsko, socialno in okoljskoinfrastrukturo, planirajo, izvajajo lokalno energetsko in okoljsko politiko s čemer skušajo vzdrževati smer sonaravnega razvoja.
Lokalne skupnosti izvajajo vrsto aktivnosti, ki imajo neposreden vpliv na okolje, kot npr. vzdržujejo šole in vrtce (ki npr. vplivajo na okolje z rabo energije in proizvodnjo odpadkov), njihova podjetja se ukvarajo z daljinskim ogrevanjem, transportom, zbiranjem in čiščenjemodpadkov ter odpadne vode ipd. Če vrednotimo skupne okoljske vplive, ima lahko v določenih okoljih lokalna skupnost s svojimi dejavnostmi večji vpliv na okolje kot lokalni obrtniki in industrija skupaj in torej obstaja velik potencial izboljšanja okoljske (in energetske) učinkovitosti. Po drugi strani ima lokalna administracija velik vpliv tudi na odločanje o okoljskih zadevah na celotnem področju skupnosti. Sem v vsakem primeru spadajo izdelava prostorskih planov, odločitve o načinih ogrevanja, planiranje razvoja in gospodarske infrastrukture, naložbe v energetiko, javne zgradbe in zavode kot so šole, vrtci, gasilski in drugi domovi, župnišča in cerkve, prostori za rekreacijo, zagotavljanje turističnih kapacitet ipd.
Skozi procese načrtovanja, odločanja in izvajanja politike in razvoja v lokalni skupnosti administracija ne planira še manj pa načrtuje vplive na okolje. Običajno izvedejo vplive na okolje v fazi pridobivanja gradbenega dovoljenja, kar je obvezno po zakonu. Zato EU podpira inovativni pristop, to je uvajanje in certificiranje sistema ravnanja in presojanja sistema z okoljem (EMAS) za kar je izdala tudi ustrezni standard, ki je namenjen uvajanju in implementaciji takšnega sistema v lokalne skupnosti oz. občine.
Na tem portalu imate na voljo dokumente, priročnike in navodila za uvajanje SISTEMA RAVNANJA Z OKOLJEM po evropskem standardu EMAS II. Za nadaljne informacije ali navodila pa se lahko obrnete na naše podjetje. Več informacij pa najdete tudi na spletni strani www.EMAS4NewStates.lv
.